Hyvää vappua kaikille! Poko Rekords on julkaisemassa kesäkuussa Popeda-tribuuttilevyn nimeltään "Da da (Kuulat sekaisin)". Absoluuttinen Nollapiste on siinä mukana valitsemallaan kappaleella. Tietääkö joku mikä kappale on kyseessä?
Muita koveroivia artisteja: Stalingrad Cowgirls (Sukset), CMX (Hullut koirat), Yö, Eppu Normaali, Apulanta ja Matthau Mikojan (Holmesin John).
Kirjautunut ulos
Jan Olaussen kirjoitti:
Hyvää vappua kaikille! Poko Rekords on julkaisemassa kesäkuussa Popeda-tribuuttilevyn nimeltään "Da da (Kuulat sekaisin)". Absoluuttinen Nollapiste on siinä mukana valitsemallaan kappaleella. Tietääkö joku mikä kappale on kyseessä?
Muita koveroivia artisteja: Stalingrad Cowgirls (Sukset), CMX (Hullut koirat), Yö, Eppu Normaali, Apulanta ja Matthau Mikojan (Holmesin John).
Jep, tiedetään. Kipale on "Palle & the boys" ja se vedettiin jo livenäkin Kuopion ja Seinäjoen keikoilla.
Pallo meni heti rikki,
T
Kirjautunut ulos
Tomi Krutsin kirjoitti:
Pallo meni heti rikki,
juu. niin meni. varsinkin kun joku keksi pamautella sitä sillä vappuhuiskalla.
Jälkikäteen muokannut ag (1.5.2008 19:08)
Kirjautunut ulos
Tomi Krutsin kirjoitti:
Kipale on "Palle & the boys" ja se vedettiin jo livenäkin Kuopion ja Seinäjoen keikoilla.
Ei ehkä Popedan kuninkaallisimpia biisejä, mutta sisältänee oleellisimman Pate-sanan "jumalaare". Toivottavasti olette saaneet siitä jotain uutta irti.
http://www.youtube.com/watch?v=8im79dyTQCU
Kirjautunut ulos
Matti Aitomaa kirjoitti:
Toivottavasti olette saaneet siitä jotain uutta irti.
Olen lähes sanaton..... mehevää menoa! Kerrassaan. Iiriksellä otettu askel uuteen suuntaan oli oikea suunta, ja tämä harppoo rohkeasti pitemmälle. Uuden Nollapisteen lisäksi mielessä käväisee RHCP ja Pink Floyd...
Tämä masteroimattoman mp3:n perusteella kolmen kuuntelukerran jälkeen ilman että olen kuullut alkuperäistä levytystä.
Nyt alkuperäisen kuultuani voin sanoa että sitä ei enää tarvita.
Jälkikäteen muokannut J.A. (6.5.2008 10:06)
Kirjautunut ulos
Levy on nyt tullut ainakin Levykauppa X:n laariin: http://www.recordshopx.com/artist/poped … popedalle/
Kiinnostavaa: esittäjien joukossa on myös mm. Dave Lindholm. Ja Jesse on jännä uusi elektro-akti.
Synkkää: Absoluuttinen Nollapiste on kannessa neljännellä (alimmalla) rivillä, sitä ylempänä on mm. Matthau Mikojan ft. Sir Christus.
* * *
Pitäisikö tähän vielä kirjoittaa että "toki kukin saa valita taiteilijanimensä itse ja enhän minä edes ole kuullut noita muita esityksiä vielä".
Jälkikäteen muokannut J.A. (16.5.2008 15:36)
Kirjautunut ulos
Lopullinen esittäjä- ja biisilistaus sekä minuutin näytteet levyn jokaisesta kappaleesta: http://www.poko.fi/popeda-tribuutti/
Kirjautunut ulos
Juhani Anttila kirjoitti:
Lopullinen esittäjä- ja biisilistaus sekä minuutin näytteet levyn jokaisesta kappaleesta: http://www.poko.fi/popeda-tribuutti/
Voi jestas, jumalaare, kun pojat svengaa!
Kirjautunut ulos
Lauri Rikkonen kirjoitti:
Voi jestas, jumalaare, kun pojat svengaa!
Ja kuvittele loppuun vielä pitkä, runsas, mehevä urkusoolo..
Kirjautunut ulos
Juhani Anttila kirjoitti:
Ja kuvittele loppuun vielä pitkä, runsas, mehevä urkusoolo..
Parhaani mukaan koetan. Mielestäni olivat muut esitykset noiden pätkien perusteella melkoisen vaisuja, CMX ylsi lähimmäksi.
Kirjautunut ulos
Tässä vielä levyn mainoskirje ilmeisesti kokonaisuudessaan - osa (netti)lehdistä on karsinut joitakin esittäjien kommentteja.
Yli kolmekymmentä vuotta suomalaisten sielunkieliä jyrännyt Popeda saa ansaitsemansa huomiota, kun kolmetoista artistia osoittavat bändille kunniaa Da Da (Kuulat sekaisin) -tribuuttilevyllä. Mukana on laaja kirjo Suomen rock-kentän vaikuttajia Eppu Normaalista CMX:n kautta Apulantaan. Orkesterit ovat saaneet itse valita haluamansa kappaleen sekä täyden taiteellisen vapauden - näin albumista on saatu monipuolinen mutta jäntevä paketti.
"Elokuussa -87 näin Popedan telkkarissa. Costellolla oli palava tupakki kitaran kielten välissä. Olin silloin 11- vuotias ja sen nähtyäni päätin, että minusta tulee rokkitähti."
- Tommi Liimatta, Absoluuttinen Nollapiste
"Ympäri käydään, yhteen tullaan! Ei tarvinut miettiä, että lähdemmekö mukaan tälle levylle, se oli sanomattakin selvää. Biisiä sitten vähän mietittiinkin. Otimme laulun, jossa on sanomaa!"
- Juha Torvinen, Eppu Normaali
"Olin 80- luvun taitteessa kova Popeda- fani ja olen aina arvostanut Arwo Mikkosen kappaleita, koska ne ovat niin kauniita."
- Olli Lindholm, Yö
"Kappaleen sanat pisti korvaan ja alkoi hymyilyttää. Tiedettiin heti, että tämä biisi sopii meille kuin nenä päähän."
- Enni Kivelä, Stalingrad Cowgirls
BIISILISTA
1. Apulanta: Kuuma kesä
2. Stalingrad Cowgirls: Sukset (vaikeata tämä hiihtäminen) 3. Yö: Yö
4. Eppu Normaali: Huummetta
5. Absoluuttinen Nollapiste: Palle & The Boys
6. Musta Joutsen: Punaista ja makeaa
7. CMX: Hullut koirat
8. Matthau Mikojan ft. Sir Christus: John Holmes
9. iRonica: Kaasua, komisaario Peppone
10. Iskias: Kuulat sekaisin
11. Lemmenpyssyt: Raakaa voimaa
12. Dave Lindholm: Jos joet olis...
13. Jesse: Mää ja Tapparan mies
Kirjautunut ulos
Lauri Rikkonen kirjoitti:
Mielestäni olivat muut esitykset noiden pätkien perusteella melkoisen vaisuja, CMX ylsi lähimmäksi.
Nollapisteen esitys on hyvä kahdessa mielessä: se tuo kappaleeseen jotain uutta, mutta se tuo myös Nollapiste-musiikista monilla olevaan mielikuvaan (toivottavasti) vähän päivitystä.
Onnistuisikohan muuten biisin nostaminen radiosoittoon, jos vaikka parisataa Nollapiste-diggaria ehdottaisi sitä?
Tässä heti alkajaisiksi muutama linkki napattuna Moon madnessin sivuilta...
Yle X
Radio Rock
Radio 957
Radio Helsinki Sivua ei enää ole, pitänee käyttää "shoutboxia" tai sähköpostia
Radio Voice
Radio Nova
NRJ
Radio Suomipop top 30
Radio Suomipop
X3M
Järviradio/Jukeboxi
Radio Pori
Radio Jyväskylä
Radio Sata
Radio Mega
Jälkikäteen muokannut J.A. (3.6.2008 9:04)
Kirjautunut ulos
Kyllähän tämä Nollapisteen versio selkeästi edukseen erottuu. CMX:kin vähän sinnepäin. Hankala tilanne, kun ei ainoastaan noiden kahden, tai oikeastaan ainoastaan Nollapisteen kappaleen takia viitsisi levyä ostaa yhtyeeltä, jonka tuotannosta ei välitä.
Nuo pitäis julkaista jokaisen yhtyeen kappale erikseen singlenä, johon boonukseksi vielä joku toinen versio jostain toisesta kipaleesta, niin kaikki saisivat ostaa oman suosikkiyhtyeensä osuuden asiaan, joka ei välttämättä kokonaisuutena kiinnosta. noh, on sitä pienessä hutikassa huonompiakin ideoita päässä syntynyt......
Kirjautunut ulos
Tero Taipale kirjoitti:
Hankala tilanne, kun ei ainoastaan noiden kahden, tai oikeastaan ainoastaan Nollapisteen kappaleen takia viitsisi levyä ostaa - -
Siispä hyvä syy masinoida radioihin kesähitti! 
Tuo oli Renki-hymiö. Niistä lisää toivottavasti jo tänään.
Jälkikäteen muokannut J.A. (4.6.2008 9:51)
Kirjautunut ulos
Tässä heti alkajaisiksi muutama linkki napattuna Moon madnessin sivuilta...
Yle X
Radio Rock
Radio 957
Radio Helsinki Sivua ei enää ole, pitänee käyttää "shoutboxia" tai sähköpostia
Radio Voice
Radio Nova
NRJ
Radio Suomipop top 30
Radio Suomipop
X3M
Järviradio/Jukeboxi
Radio Pori
Radio Jyväskylä
Radio Sata
Radio Mega
Myöskään X3M tai Voice eivät toimineet, mutta se ei ehkä ole suuri menetys. Jos edes YleX:n saisi korvaansa lotkauttamaan.
Päivitin linkkilistan uutiseksi osoitteeseen http://absoluuttinennollapiste.fi/uutis … /#8_6_2008 . Tiedätte mitä tehdä seuraavalla kahvitauolla...
Kirjautunut ulos
Päivitin linkkilistaa. Radio Rock ottaa toiveita vastaan laajalla rintamalla:
Toivebiisejä soitellaan Radio Rockin Lauantaisaunassa lauantai-iltapäivisin. Lähetä oma toiveesi Lauantaisaunaan.
Lisäksi joka arkipäivä Marce soittaa toivebiisejä RockTriplaTuplaSoolo –nimisessä osiossaan. Ehdota omaa RockTriplaTuplaSooloa.
Voit lähettää toiveesi myös Klaus Flamingille. Lähetä ehdotuksesi maanantain siinä 60-70-ohjelmaan, keskiviikon perinteisiin, torstain terävämpiin tai ehdota Klasulle albumia tiistaiksi! Ehdota musiikkia >>
Tämä siis sivulta http://www.radiorock.fi/faq.html
Kirjautunut ulos
Onko kuulohavaintoja radioaalloilta? Vai alkaako olla salaliittoteorian paikka?
Kirjautunut ulos
Eilen tuo soitettiin Radio Helsingissä Ari Peltosen ohjelmassa jonkun toiveesta.
Kirjautunut ulos
En kuuntele radiota, koska minulla ei ole radiota. Enkä kyllä moista laitosta kuuntelisi, vaikka minulla radio olisikin. Mutta siis, musta tuntuu, että tuollaiset massatoiveet eivät tuota minkäänlaista tulosta. Nykyään on vähän joka bändillä oma street-team, sitten on näitä nettiyhteisöjä ja muita vastaavia samanmielisten ihmisten kokoontumispaikkoja. Sitten kun porukka keksii lähettää erinäisiin medioihin joko purnausviestejä tai vaikkapa näitä biisitoiveita, niin aika lailla mediasta riippumatta joka paikassa näihin suhtaudutaan samalla tavalla: "hohhoijaa, taas on joku faniryhmittymä ottanut asiakseen pommittaa lehtien/radioasemien toimituksia toiveillaan, miten niillä riittää energiaa moiseen turhaan toimintaan?" Tällaista joukkoliikehdintää tapahtuu varmasti eniten 69 Eyes / Lovex / Disco Ensemble -akselilla, tai sitten CMX:n kaltaisten "käykää nyt äänestämässä meitä kaikissa mahdollisissa vuosiäänestyksissä voittoon" -kampanjoiden kohdalla.
Tokihan suosikkinsa puolia saa pitää, mutta kyllä noissa radioissa ja lehdissä väellä hoksottaa siinä määrin, että ne haistavat kyllä hyvin, milloin on menossa joku laajemmalti masinoitu kampanja jonkun yhtyeen tai kappaleen puolesta.
Sinällään tämä oli kaunis ajatus ja olisin toki ilahtunut, mikäli Palle ja pojat olisi lipunut isosti radioaalloille, mutta toiveajatteluksi taisi jäädä tämä.
Kirjautunut ulos
Tomi Palsa kirjoitti:
- - mutta kyllä noissa radioissa ja lehdissä väellä hoksottaa siinä määrin, että ne haistavat kyllä hyvin, milloin on menossa joku laajemmalti masinoitu kampanja jonkun yhtyeen tai kappaleen puolesta.
Samaa mieltä. Ja tosiaan, näkeehän sen miltä sivulta on esim. radioaseman kotisivuille tullut..
Kirjautunut ulos